Raport ze spotkania PSMJ 26 września

26 września po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na zjeździe Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego. Na wstępnie spotkania, dzięki uprzejmości kolegi Jerzego obejrzeliśmy dwa filmy dokumentalne dotyczące twórczości japońskiego płatnerza Pana Korehira Watanabe. Watanabe-sensei jest uczniem „żywego skarbu narodowego” Pana Yukihira Miyairi. Obecnie mieszka i pracuje na Hokkaido, w mieście Date.

Jak już poinformowaliśmy  w ostatnim wpisie, udało się nam również przeprowadzić wybory uzupełniające do Zarządu PSMJ. Skład zarządu zwiększył się z 3 do 5 osób – konieczność poszerzenia podyktowana była zwiększającą się ilością wydarzeń kulturalnych, w których PSMJ uczestniczy.

Po raz pierwszy przeprowadziliśmy na spotkaniu PSMJ tzw. kantei miecza, co w wolnym tłumaczeniu oznacza jego ocenę. Przedmiotem oceny były dwie głownie typu wakizashi.

Ocena polegała na określeniu poszczególnych elementów głowni, zarówno na samej części tnącej jak i na nakago (trzpieniu). Każda osoba otrzymała do wypełnienia specjalnie przygotowaną kartę,  zawierająca rubryki dotyczące elementów miecza oraz pustą oshigatę do zaznaczania tych elementów. Z początku może się to wydawać bardzo trudne, bo oczywiście wymaga to posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu nihonto (w tym zanojomość nazewnictwa).

Zwycięzca kantei otrzymał podpisaną przez Pana Wiesława Winklera książkę o tematyce nihonto. Sesja kantei cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też postaramy się na następnym spotkaniu PSMJ zorganizować kolejną sesję.

Proszę się nie bać, to naprawdę wspaniała zabawa! Dlatego już teraz serdecznie zapraszamy na następne spotkanie PSMJ w listopadzie.

Zarząd PSMJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − 14 =

Close