Część 1 cyklu szkoleń o mieczu japońskim

Część 1 cyklu szkoleń o mieczu japońskim

Niniejszy cykl szkoleń został pomyślany jako praktyczna pomoc przede wszystkim dla początkujących miłośników nihonto, choć może przydać się również osobom nieco bardziej zaawansowanym. W każdej z jego części przewidujemy ćwiczenia praktyczne.

Cykl będzie się składał z kilku części (ilość może ulec zmianie):

część 1 – Podstawy, czyli jak patrzeć na miecz japoński, aby zobaczyć to co istotne

W części tej nauczymy się o podstawowych “parametrach” miecza japońskiego, nauczymy się podstawowego słownictwa, bez którego niemożliwe jest zrozumienie licznych opisów mieczy w literaturze i spróbujemy na podstawie wybranych opisów “narysować” w wyobraźni miecz.

część 2 – miecz od XII do XVI wieku i pięć tradycji (gokaden)

W tej części omówimy podstawowe cechy pięciu tradycji (gokaden) czyli Yamashiro, Yamato, Soshu, Bizen, Mino. Nauczymy się przyporządkowywać miecz określonej tradycji, a także określać na podstawie jego kształtu i innych cech epokę, w której został wykonany.

Rzecz jasna omówimy też tradycyjny podział historii Japonii na okresy. Do tej części dodamy ćwiczenie praktyczne.

część 3 – etykieta, bezpieczeństwo, zasady kolekcjonowania

Ta część poświęcona będzie etykiecie, bezpieczeństwu w obchodzeniu się z mieczem i zasadom, jakimi należy kierować się przy kolekcjonowaniu i czego należy się wystrzegać. Zasadniczo powinna ona być częścią ostatnią cyklu szkoleń, kiedy to uzbrojony w świeżą wiedzę początkujący kolekcjoner wybiera się “na zakupy”, ale zakładamy, że niektórzy nie wytrzymają aż tak długo z kupnem i trzeba im pomóc w chwili gdy po przebrnięciu przez ćwiczenia z części 1 i 2 poczują, że już są ekspertami 😉

część 4 – Szkoły i genealogie oraz sygnatury

Będzie tu sporo wskazówek co do materiałów na temat poszczególnych szkół. Zawierają one oczywiście wzory sygnatur. Omówimy także zasady rozczytywania, problematykę sygnatur sfałszowanych (gimei) oraz datowanie. Ograniczymy się do Koto – jest to i tak imponująca ilość szkół, kowali i sygnatur.

część 5 – kantei czyli identyfikacja miecza

Piątą i ostatnią część poświęcimy zasadom kantei. W pewnym sensie będzie to podsumowanie wiedzy z części 1, 2 i 4.

W części tej przedstawimiy również powody dla których każdy kolekcjoner powinien robić ręczne odrysy swych (i innych) mieczy, tzw. oshigata. Przedstawimy oczywiście podstawowe techniki sporządzania takich odrysów.

 

Każdą z części cyklu będziemy starać się wzbogacać o ćwiczenia praktyczne, tak więc jeśli publikowana poniżej pierwsza część wydaje się Wam skąpa, to prosimy o odrobinę cierpliwości. Cały cykl to projekt, nad którym będziemy stale pracować, a materiały będą uzupełniane.

Oczywiście nie należy oczekiwać, że w materiałach pojawią się ilustracje lub opisy z książek lub stron WWW. Stąd odnośniki do źródeł, zamiast prostego “kopiuj-wklej”. Ktokolwiek napisał cokolwiek na temat nihonto, wie ile pracy to kosztuje. Szanujemy tę pracę i autorów, których dzieła umożliwiają nam rozwój naszych zainteresowań. Może z czasem opublikujemy (w ramach uzupełniania naszego poradnika) zrobione przez nas własnoręcznie odrysy mieczy… Ale do tego czasu ilustracji niestety nie będzie.

 

W razie sugestii i pytań, piszcie.

Serdecznie pozdrawiam

Mariusz

Część 1 w formacie RTF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − twelve =

Close